Mogłoby się wydawać, że przenoszenie ciężkich ładunków wymaga skomplikowanych rozwiązań. Tymczasem, przeważnie stosuje się w tym wypadku przenośniki rolkowe.

Przenośniki rolkowe ułatwiają bliski transport ciężkich przedmiotów. Ze względu na specyficzną powierzchnię transporterów rolkowych, transportowane ładunki mają zazwyczaj w miarę regularny kształt. Przewożone są przede wszystkim skrzynie, pudła, worki, palety, plastikowe pojemniki itp. Cenną zaletą przenośników jest możliwość modyfikowaniaich budowy. Dzięki temu możemy w zależności od naszych potrzeb zmieniać ich rozmiar albo wysokość. W fabrykach przenośniki rolkowe tworzą rozbudowany system zespolonych ze sobą taśm.

Fabryka

Autor: Cory M. Grenier
Źródło: http://www.flickr.com

Dzięki temu wybrane przedmioty mogą być przeniesione nawet na stosunkowo spore odległości. Transportery rolkowe można jednak przystosować nie tylko do kształtów i rozmiarów, ale też do ciężaru przenoszonych ładunków. Zależy to głównie od materiału, z którego wykonane zostały rolki. Dostępne są różne typy rolek – metalowe, plastikowe, pokryte gumą, stożkowe, aluminiowe i inne. Maksymalna masa ładunków, którą są w stanie przewieźć wynosi przeważnie ok. 70-100 kilogramów. Niektóre przenośniki są jednak dostosowane do przewożenia nawet kilkutonowych ciężarów.

Przenośniki wałkowe to nieskomplikowany i zarazem komfortowy sposób, żeby przenieść duże i ciężkie przedmioty. Nic dziwnego, żejest jednym z najbardziej popularnych rozwiązań. Znajduje swoje zastosowanie nie tylko dużych ośrodkach przemysłowych, ale także w różnego rodzaju magazynach, sklepach oraz w poszczególnych firmach. Rolki poruszają się przeważnie się za pomocą łańcuchów albo różnego rodzaju pasków napędowych. System zespolonych ze sobą taśm jest często równieżwyposażony w bardzo pomocne funkcje. Do taśm rolkowych można podłączyć wyspecjalizowane urządzenia komputerowe. Dzięki temu możemy na bieżąco kontrolować np. wagę przenoszonych przedmiotów lub ich kody kreskowe. Przenośniki rolkowe często są połączone również z maszynami, takimi jak drukarki oraz owijarki, zobacz tutaj: . Zamontowane obrotnice umożliwiają natomiast zmianę kierunku, w którym poruszają się taśmy (sprawdź też: taśma przenośnikowa) rolkowe. W wypadku rozbudowanych systemów transportu przenośniki rolkowe są zazwyczaj obsługiwane przez urządzenie komputerowe. Można jednak obsługiwać je też przy użyciu pilota albo manualnie. Wszystko zależy od tego, w jakich warunkach chcemy je wykorzystywać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*