W jaki sposób matematyka, czyli królowa wszelkich nauk znajduje w dzisiejszych czasach całkiem nowe zastosowania

Już w pradawnych księgach napisano, że świat został stworzony według miary, wagi, a także liczby. W dalszych rozważaniach najważniejsza będzie wspomniana liczba, ponieważ, jeżeli dogłębnie się zastanowimy, to od razu dojdziemy do stwierdzenia, że wiele dziedzin naszego życia pozostaje opisanych właśnie za pomocą liczb. I wcale przypadku nie chodzi tutaj jedynie o sposób zapisu cen na produktach położonych na półkach w galeriach handlowych, lecz także o bardziej skomplikowane i znane chyba tylko chodzącym encyklopediom terminy, takie jak np. szybkie prototypowanie.

model 3d

Autor: Creative Tools
Źródło: http://www.flickr.com

Rzeczone wyżej określenie odnosi się do projektowania modeli 3D. Aby w ogóle powstały, wpierw musi zostać stworzony plan. Ten projekt tworzy się za pomocą specjalistycznych aplikacji komputerowych i dopiero potem powstaje prototyp. Dalsze jego losy są uzależnione od tego, co mają do przekazania pomysłodawcy. Jeżeli taki model spełnia normy wyznaczone przez inżynierów, to można przystąpić do tworzenia gotowego produktu. Natomiast w przeciwnym razie należy powtórzyć próbę i postępować tak aż do chwili, gdy efekt poczynań będzie zadowalający. Jak już wspomnieliśmy na początku, matematyka i obliczenia odgrywają w procesie prototypowania kluczową rolę, a bez wyliczeń stworzenie modelu graniczyłoby z cudem.Pojęcie szybkie prototypowanie jest określeniem, by tak rzec, złożonym, bo odnosi się do kilku metod, którymi można osiągnąć określony rezultat. Istnieje bowiem przynajmniej kilka najbardziej rozpowszechnionych metod, dzięki którym powstają rzeczone prototypy, czyli np. selektywne spiekanie laserowe albo stereolitografia. Każda z nich znajduje swoje zastosowanie w różnorakich branżach przemysłowych, od tej samochodowej zaczynając, a na tej medycznej finalizując (tutaj więcej informacji: .

Szukasz interesujących danych na ten temat? Świetnie się składa, ponieważ oryginalny serwis www (https://www.awarie24h.com/aktualnosci) zawiera dane warte zainteresowania, które są także bardzo interesujące.

druk 3d

Autor: Creative Tools
Źródło: http://www.flickr.com

Każda z metod Rapid Prototyping ma tak swoje wady, jak i zalety, a dużo zależy od tego, co konkretnie ma zostać wykonane, z jakiego prefabrykatu i gdzie gotowy wyrób znajdzie swoje zastosowanie.
W porównaniu z innymi, czyli tymi tradycyjnymi metodami wytwarzania modeli, szybkie prototypowanie bywa przełomowym rozwiązaniem. Prototypy powstają nie dzięki toczeniu danego materiału, ale dzięki odwrotnemu procesowi. Stąd procesowi technologicznemu musi towarzyszyć dokładność możliwa do osiągnięcia tylko dzięki obliczeniom matematycznym. A odbiorcom gotowego produktu zależy przecież na tym, aby taki artykuł spełniał ich wymagania – w obecnych czasach liczy się bowiem fachowe podejście, a fuszerką nikt nie jest już zainteresowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*