W jaki sposób odpowiednie zarządzanie zapasami firmy może poprawić płynność finansową?

Odpowiednie zarządzanie różnymi zapasami firmy może poprawiać jej przepływy finansowe nawet o kilkanaście procent. Wpływa to też na całkowity wynik finansowy konkretnego przedsiębiorstwa.

Zapasy to inaczej mówiąc materialne środki obrotowe, które zapewniają ciągłość mechanizmów produkcyjnych, dystrybucyjnych czy też sprzedażowych. To także zamrożona gotówka, która dodatkowo zajmuje powierzchnię magazynową. Ze względu na cel przedsiębiorstwa, tego typu zapasy można dzielić na zapasy sezonowe, bieżące czy rezerwowe. Budowa czy rozmiar zapasów muszą uwzględniać wiele różnorodnych warunków i sytuacji.

Zamieszczone w tym miejscu wiadomości są według Ciebie zbyt skąpe? Jeżeli tak, to wejdź na stronę zipp pro 50, na której przeczytasz zbliżone tematy.

Niezwykle ważne są 2 z nich: nasycenie rynku niezbędnymi towarami, a także logistyka zaopatrzenia. Zarządzanie zapasami to w rzeczywistości zrównoważenie niezbędnej liczby przedmiotów w stosunku do stabilności procesów w gospodarce. Oczywiście przy względnie minimalnych nakładach finansowych.

logistyka

Autor: IPAS institute for photonics & advanced sensing
Źródło: http://www.flickr.com
Kominek w ogrodzie

Autor: GlobalGamers
Źródło: http://www.flickr.com/photos/globalgamers/3837904731/
Zachowywanie właściwego poziomu różnych produktów w magazynach jest wymagane, żeby móc zagwarantować optymalny poziom obsługi wszelkich odbiorców zewnętrznych oraz wewnętrznych, posiadając również na uwadze jakość zleceń czy też stosunek do zamówień już przeprowadzonych. Monitoring natomiast zezwala na unikanie tzw. „wąskich gardeł” podczas tworzenia i zamrażania gotówki w towarach niepożądanych. Zniża też koszty działalności firmy, poprawiając jednocześnie wskaźniki cash flow. Koszty zapasów to nie tylko pieniądze w towarach. To również wydatki przechowywania towarów, wydatki utraconych zysków (w tym okresie czasu spółka mogłaby wykorzystywać gotówkę bardziej skutecznie).

Dlatego też rozważając te czynniki, trzeba uwzględnić wydatki utrzymania zapasów, ich uzupełnianie czy też koszty wiążące się z brakiem takich zapasów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*