Wady i zalety używania oleju opałowego, główne wiadomości o jego bezpiecznym przechowywaniu.

Jednym z bardzo chętnie wykorzystywanych w naszych domach paliw jest olej opałowy. Posiada on dużo plusów, jest paliwem stosunkowo niedrogim, ekologicznym i wydajnym. Bardzo często w wielu domach jednorodzinnych można spotkać instalacje grzewcze dopasowane właśnie do tego rodzaju paliwa.

projekt instalacji

Autor: Armacell
Źródło: Armacell

Jednak pamiętać trzeba o jednym bardzo ważnym aspekcie, to znaczy o tym, że opałowy olej jest łatwopalny. I co się z tym wiąże przechowywanie go na terenie posesji wymaga dobrego zabezpieczenia, bo jakiś pożar mógłby być katastrofalny w skutkach. Systemy oparte na opałowym oleju są całkowicie niezależne, uzupełnia się jedynie stan paliwa. W wielu przypadkach robi się to raz w roku, przed zaczęciem sezonu, dostarczającego go zwyczajnie na teren posesji. I następnie ten olej przechowuje się przez parę miesięcy, dopóki nie zostanie zużyty, i przez ten właśnie czas powinien on być w bezpieczny sposób magazynowany, tak żeby nie spowodował przy jakiś wyciekach jakiegoś niebezpieczeństwa.

Z tego też powodu też jednym z najważniejszych kryteriów bezpiecznej instalacji opałowej są odpowiednie, atestowane zbiorniki na olej (). Najczęściej robi się je albo z polietylenu o odpowiedniej grubości, albo ze stalowej blachy. Te ostatnie zbiorniki występują w wersji jedno albo dwupłaszczowe, różnią się one zabezpieczeniami. Zbiorniki (zobacz: modernizacja zbiorników) na paliwo jednopłaszczowe muszą jeszcze ustawiane być w odpowiednich wannach, ma to na celu zapobieżenie rozlewaniu się oleju po wnętrzu pomieszczenia na wypadek wycieku.

Zbiorniki dwupłaszczowe są znacznie lepiej chronione przez mechanicznymi uszkodzeniami i bez żadnego problemu używać ich można bezpośrednio w instalacji, bez żadnych dodatkowych zabezpieczeń. Rolę zabezpieczenia w nich tworzy druga, zewnętrzna warstwa, w razie uszkodzenia powłoki właśnie ona będzie zatrzymywać rozlany olej. Nowoczesne odmiany zbiorników posiadają poza tym specjalny system alarmowy, który będzie informował domowników o wszystkich wyciekach i pozwala na szybkie zareagowanie na ewentualne zagrożenia. Więcej na .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*