Do czego wykorzystywane są warystory? W jakich miejscach są wykorzystywane? Jakiego typu informacje są ważnie w tym temacie?

Warystory to dość dobrze znane i powszechnie stosowane elementy które zabezpieczają sieć energetyczną przed przepięciami. Jakość tych elementów jest z pewnością niezwykle istotna, żeby zabezpieczenie było prawdziwie profesjonalne. Co jeszcze trzeba wiedzieć na ich temat? Warystory wykonuje się z niezbyt kosztownego, powszechnie wykorzystywanego materiału, czyli tlenku cynku razem z dodatkami innych substancji, jakie stanowią dość często tajemnicę producenta.

urządzenia elektryczne

Autor: Mebel Rust
Źródło: Mebel Rust

Są one jednakowoż bardzo istotne, bardzo często bowiem mają decydujący wpływ o końcowej jakości wyrobu. Produkty, jakie opuszczają fabrykę powinny spełniać narzucone wymogi jakie odnoszą się się do charakterystyki prądowo-napięciowej. Gwarantuje to w konsekwencji najbardziej odpowiednią ochronę przed przepięciami. Niestety, przez eksploatację, z powodu narażeń na oddziaływania atmosferyczne czynniki zewnętrzne oraz przewodzenie większych prądów, a także przez wielokrotne przepięcia warystory ulegają stopniowej degradacji – wykorzystanie warystora. Przez to więc warystor jest w stanie przestać spełniać efektywnie swoją zabezpieczającą funkcję. To powoduje, iż zachodzi niezbędność testowania efektywności ochrony przepięciowej warystorów wykorzystywanych w sieci energetycznej niskiego napięcia. Warystory są powszechnie stosowanie jako elementy zabezpieczające sieć energetyczną przed szkodliwym wpływem przepięć, jakie mają miejsce najczęściej przez różnorakie zjawiska atmosferyczne.

Zainteresował Cię taki wpis? Jeśli tak, to śmiało kliknij także ten link. Pokrewne treści przeczytasz również tutaj (https://sacher-cnc.pl/obrobka-elektroerozyjna/).

Popularność tego rodzaju elementu pochodzi najczęściej z dobrych właściwości ochronnych, niezbyt wysokich kosztów produkcji, a jednocześnie z możliwości wykorzystywania ich do różnego rodzaju napięć.

prąd

Autor: Tony Webster
Źródło: http://www.flickr.com

Możemy więc je zastosować zaczynając od pojedynczych woltów, kończąc natomiast na zabezpieczeniach linii energetycznych o napięciu setek kV. Warto także wiedzieć, że podczas eksploatacji struktura warystora może ulec stopniowej degradacji. Dzieje się to przez wielokrotne przewodzenie dużych, acz krótkich impulsów prądowych. Najbardziej ważną przyczyną tych procesów jest z pewnością niejednorodność struktury warystora (dowiedz się wiecej), jej wynikiem jest mechanizm przewodzenia prądu w zakresie powstawania wąskich ścieżek, przez które przepływa najważniejsza część prądu płynącego przez cały warystor.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*