
Są one jednakowoż bardzo istotne, bardzo często bowiem mają decydujący wpływ o końcowej jakości wyrobu. Produkty, jakie opuszczają fabrykę powinny spełniać narzucone wymogi jakie odnoszą się się do charakterystyki prądowo-napięciowej. Gwarantuje to w konsekwencji najbardziej odpowiednią ochronę przed przepięciami. Niestety, przez eksploatację, z powodu narażeń na oddziaływania atmosferyczne czynniki zewnętrzne oraz przewodzenie większych prądów, a także przez wielokrotne przepięcia warystory ulegają stopniowej degradacji – wykorzystanie warystora. Przez to więc warystor jest w stanie przestać spełniać efektywnie swoją zabezpieczającą funkcję. To powoduje, iż zachodzi niezbędność testowania efektywności ochrony przepięciowej warystorów wykorzystywanych w sieci energetycznej niskiego napięcia. Warystory są powszechnie stosowanie jako elementy zabezpieczające sieć energetyczną przed szkodliwym wpływem przepięć, jakie mają miejsce najczęściej przez różnorakie zjawiska atmosferyczne.
Zainteresował Cię taki wpis? Jeśli tak, to śmiało kliknij także ten link. Pokrewne treści przeczytasz również tutaj (https://sacher-cnc.pl/obrobka-elektroerozyjna/).
Popularność tego rodzaju elementu pochodzi najczęściej z dobrych właściwości ochronnych, niezbyt wysokich kosztów produkcji, a jednocześnie z możliwości wykorzystywania ich do różnego rodzaju napięć.

Możemy więc je zastosować zaczynając od pojedynczych woltów, kończąc natomiast na zabezpieczeniach linii energetycznych o napięciu setek kV. Warto także wiedzieć, że podczas eksploatacji struktura warystora może ulec stopniowej degradacji. Dzieje się to przez wielokrotne przewodzenie dużych, acz krótkich impulsów prądowych. Najbardziej ważną przyczyną tych procesów jest z pewnością niejednorodność struktury warystora (dowiedz się wiecej), jej wynikiem jest mechanizm przewodzenia prądu w zakresie powstawania wąskich ścieżek, przez które przepływa najważniejsza część prądu płynącego przez cały warystor.