Dlaczego nastąpił wybuch reaktora w Fukushimie?

W cieniu bardzo popularnej awarii elektrowni Fukushima w Japonii i rocznicy wybuchu reaktora w Czarnobylu, w atmosferze atomowej histerii, w Polsce aktualnie trwa debata publiczna dotycząca rozwoju energetyki atomowej.

Czy posiadamy jakąkolwiek alternatywę dla elektrowni jądrowej i w jakim szczeblu mogą ją zastępować odnawialne źródła energii – odpowiedzi odnajdziesz w poniższym artykule.
materiał

Autor: Nicholas Eckhart
Źródło: http://www.flickr.com
Zmiany polityki energetycznej wymagają niestety od Polski pewne regulacje unijne, które obligują nas do ograniczenia poziomu emisji CO2. Obecnie posiadamy jeden z największych w całej Europie. Regulacje unijne wymuszają też konieczność zapewniania Polsce bezpieczeństwa energetycznego. Jak czytamy w raporcie, w 2009 roku aż 93% energii elektrycznej wytwarzanej w Polsce powstała z paliw kopalnych. Żeby wytworzyć zużywane – obecnie jest to 40 Twh – powinniśmy rocznie zaimportować 13 milionów ton węgla, ponieważ swojego mamy niestety za mało, zaś do 2030 r. zapotrzebowanie na energię wzrośnie aż od ok. 215 do 220 Twh.
stacja gazowa

Autor: bobbi vie
Źródło: http://www.flickr.com
reaktory

Autor: Chris Hawes
Źródło: http://www.flickr.com
autorzy wymienionego raportu twierdzą jednak, że elektrownie atomowe rzeczywiście mogą stwarzać zagrożenie, jakiego innego typu elektrownie nie znają. Budowane jednak po 11 września 2001 r. elektrownie jądrowe są wyposażone w tzw. reaktory trzeciej generacji, które są wytrzymałe na zamachy terrorystyczne, czyli detonację bomby, uderzenie samolotu, czy uderzenia fali morskiej o wysokości 14 m i przykładowo trzęsienie ziemi o przyspieszeniu 0,3 g.

Z jakiego powodu więc doszło do awarii w Fukushimie – znajdował się w tamtym miejscu reaktor starszej generacji, a trzęsienie ziemi było najpotężniejszym w kraju Kwitnącej Wiśni od czasów, kiedy notowała je historia, zatem od 150 lat. Niestety trudność była oparta na tym, że ochrona agencja ochrony przed falami tsunami była zbyt mała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*