W których miejscach swe zastosowanie mają elektrozawory?

Posiadają one elektryczne sterowanie. Elektryczny sygnał przesyłany dzięki zjawisku elektromagnetycznego pola sprawia, że zmienia się położenie zaworu, którego sterującym elementem jest cewka elektromagnetyczna.

kliknij tutaj

Autor: Lynn Chan
Źródło: http://www.flickr.com

sitodruk

Autor: Nerds For Nature
Źródło: http://www.flickr.com
Elektrozawór charakteryzuje się dość prostą budową, która jest niezawodna. Nie każdy jednak ma pojęcie, że działanie elektrozaworu jest stosowane w wielu dziedzinach. Sposób funkcjonowania elektrozaworów zaobserwować można by w kaloryferach centralnego ogrzewania.

Zaintrygował Cię ten tekst? Jeśli tak, to koniecznie sprawdź tutaj (https://logintrade.pl/blog/2016/12/14/wspolpraca-z-klientem-wewnetrznym-w-procesie-zakupow-b2b/) podobne materiały – one też są godne uwagi.

ElektroZawory do swojego funkcjonowania wykorzystują zjawisko pola elektromagnetycznego. Elektryczny sygnał, który jest sterowany przez cewkę i jest przekazywany do zaworów, sprawia zmianę pozycji z zamkniętej na otwartą albo odwrotnie. Dochodzi w taki sposób do kontroli przepływu ciekłego albo gazowego medium w układzie. Warto mieć świadomość tego, że elektrozawory są to urządzenia jednokierunkowe. Medium, które w nich płynie może więc płynąć jedynie w jednym kierunku. Elektrozawory nade wszystko można rozdzielić ze względu na sposób ich działania. Wymieniamy zawory elektromagnetyczne, które odróżniają się od siebie liczbą dróg przepływu, niekiedy także odróżniają się czasem funkcjonowania oraz zakresem ciśnienia swego działania.

snowaboard

Autor: SkiStar
Źródło: http://www.flickr.com
Niezwykle istotny jest także podział elektrozaworów przez wzgląd na typ medium przepływających przez te elektrozawory. W tym wypadku wyróżnić można zawory do wody oraz do pary wodnej, również zawory do gazu. Spotkać można również zawory elektromagnetyczne, które odróżniają się składnikiem sterującym przepływu. Te elementy to może być tłoczek, rdzeń zanurzony czy ruchoma kotwica. Elektrozawór podstawowy jest złożony z dwóch kluczowych zespołów. Jeden z nich to elektromagnes czyli cewka. Spotkać możemy różnorodne cewki, które odróżniają się między sobą budową, wielkością, poborem siły czy napięciem. Drugi zespół to zawór główny.

To akurat tutaj zwierciadło czyli membrana, rdzeń albo kotwica zamyka lub roztwiera otwór przepływowy, kierując ruchem medium. Zawory elektromagnetyczne są używane głównie do instalacji ciepłowniczych i w systemach pneumatycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*