Nagrzewnice i ich rodzaje

Zastosowanie nagrzewnic jest zróżnicowane. Mówiąc najprościej przeznaczone są do ogrzania powietrza, a co za tym idzie np.

do suszenia pomieszczeń. Używa ich się tam, gdzie dotychczasowa forma ogrzewania uległa awarii lub zwyczajnie nie została zainstalowana. Zobacz, które nagrzewnice są najbardziej skuteczne.

nagrzewnice olejowe

Źródło: www.klimatop.pl

Nagrzewnice powietrza stosuje się do osuszania hal o różnych powierzchniach. Najczęściej okazują się pomocne w przypadku kościołów, magazynów, stacji diagnostycznych, hal, warsztatów, szklarni, magazynów a także innych. Najważniejszymi superlatywami takich mechanizmów są: możliwość natychmiastowego rozpoczęcia pracy, prostota użytkowania, a także duża dostępność paliwa i łatwość serwisowania .

Rodzaje i typy nagrzewnic
Ze względu na używane paliwo wyróżnia się wiele rodzajów tych urządzeń. Najbardziej popularne są Nagrzewnice powietrza oraz – nie mniej skuteczne – nagrzewnice olejowe.

Wspomniany typ – nagrzewnice elektryczne – funkcjonują napędzane zgodnie z nazwą prądem. Nazywane są ponadto termowentylatorami lub zwyczajowo dmuchawami. Użyte wewnątrz urządzenia grzałki ogrzewają powietrze, które z kolei wydmuchiwane jest za pomocą wentylatora o wielkiej mocy. Są stosunkowo ciche i łatwe w obsłudze. Ich relatywnie przystępna cena usprawnia skuteczną eksploatację w miejscach,gdzie np. nieprzyjemny zapach oleju opałowego jest niestosowny. Ponadto są łatwe i czyste w utrzymaniu. Największą wadą tego typu nagrzewnic okazuje się to, że pobierają tyle prądu, ile dają gorącego powietrza.

Nagrzewnice olejowe funkcjonują w podobny sposób, choć mechanizm jest inny. oleje do osi skrzyni biegów opałowy wtryskiwany jest przez dyszę paliwową do komory spalania. To tam następuje podgrzanie powietrza i jego dystrybucja na do pomieszczenia. Wśród takich urządzeń wyróżnia się dwa rozwiązania – nagrzewnice bez wymiennikowe i wymiennikowe. Różnice dotyczą głównie punktu spalania oleju oraz sposobu odseparowywania spalin. W przypadku tych ostatnich podgrzewane paliwo miesza się ze spalinami.

Największymi plusami tych rodzajów nagrzewnic są: możliwość rozpoczęcia pracy niemal natychmiast, łatwość użytkowania oraz prosta obsługa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*