Pompy ciepła w przemyśle

Coraz częściej używane jest ciepło ze środowiska naturalnego przy użyciu pomp ciepła. Jest to tak określane odnawialne źródło energii. Bodźcem tego jest znaczny wzrost kosztów ropy naftowej i gazu.

Niestety w naszym matczynym kraju rynek pomp ciepła kwitnie znacznie powolniej aniżeli w pozostałych krajach. Wiąże się to z dużymi ograniczeniami przykładowo prawnymi lub finansowymi.

Pompa ciepła marki Junkers

Autor: Junkers
Źródło: Junkers

Pompa ciepła jest urządzeniem ekologicznym, bezpiecznym oraz najnowszej generacji. Pobiera ona tak określane dolne źródło energii, czyli między innymi ziemię, do uzyskania ciepła w górnym źródle. Warto pamiętać, że przy głębokości co najmniej 1, 5 m występuje w miarę niezmienna temperatura. W okresie letnim jest ona mniejsza aniżeli nana zewnątrz ziemi a zimą wyższa. W związku z tym pompy ciepła zimą czerpią ciepło na przykład z gruntu, potem je kondensują przy wykorzystaniu sprężarki i przekazują do otoczenia. Działa ona niemalże jak lodówka, z tym wyjątkiem, że otrzymanym wynikiem jest ciepło a nie chłód. Takie pompy znacznie zmniejszą koszt ogrzewania. Dodatkowo zwiększa się bezpieczeństwo, dzięki wykluczeniu zagrożenia zaczadzenia czy wybuchu.

Tego typu instalacja grzewcza z reguły jest bezusterkowa. W przemyśle pompy te służą między innymi do produkcji pary, odparowywania, suszenia czy też filtracji. Wprawdzie powoli też stają się źródłem grzewczym. Przemysłowe pompy – geotermalne pompy ciepła ciepła ocieplają na przykład zakłady pracy, biurowce, zabudowania administracyjne, osiedla mieszkaniowe i tak dalej. Posiadają one wiele zalet takich jak między innymi bezpłatne źródło energii, nie zanieczyszczają środowiska, dość cicho chodzą oraz mnóstwo innych. Dzięki ich niegłośnej pracy mogą być one instalowane nie tylko w piwnicach czy kotłowniach, ale także w pomieszczeniach gospodarczych na poziomie mieszkania. Ich w sumie jedyną wadą jest dość kosztowna inwestycja. Jednakże w porównaniu z innymi źródłami energii inwestycja ta w kolejnych latach zwróci się. Warto jednak myśląc o kosztach, zainwestować w niezawodne urządzenia pomocnicze w atrakcyjnych cenach na stronie .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*