Sprężyny są wszędzie

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Czy zauważyliście, że sprężyny są w całym naszym domu? Wystarczy rozejrzeć się wokół siebie, żeby wskazać”wyliczyć przynajmniej parę przedmiotów, których funkcjonowanie w ten czy inny sposób wykorzystuje sprężyny.

Przykładem może być choćby zegarek. Naturalnie, sprężynka w zegarku jest niewielka, lecz bardzo istotna.

A tapczan? Naturalnie, wielu z nas pamięta stare wersalki sprzed lat. Trzeszczące sprężyny dźgające w plecy przy każdej próbie przewrócenia się na drugi bok. To już na szczęście przeszłość. (sprawdź nowe oferty na demontaż linii produkcyjnych) sprężyn poszła naprzód od tamtego czasu znacznie i dziś sofy i materace na sprężynach są komfortowe i trwałe i nie musimy się obawiać, że oberwiemy sprężyną wyskakującą przez tapicerkę. A zdarzały się i tego rodzaju przypadki.

Bardzo dużo sprężyn można odszukać w samochodzie. Cały system amortyzacji kół i mnóstwo innych fragmentów wyposażenia wykorzystuje działanie sprężyn. Kiedy spojrzymy na podwozie, albo pod maskę z łatwością, od razu zauważymy przynajmniej kilka sprężyn.

Sprężyny

Źródło: http://www.vanel.com

Wiadomo, że sprężyna sprężynie nie równa. Wyróżnia się kilka typów sprężyn. Wyróżniamy sprężyny naciskowe – czyli te które można ścisnąć a one będą rozpierać dwa elementy. Mamy także sprężyny naciągowe, które, jak sama nazwa mówi, należy rozciągnąć a one zaczną dwa elementy przyciągać do siebie. Mamy też sprężyny skrętowe. Tego rodzaju sprężyny wykorzystuje się na przykład do zamykania słoików z przetworami. Chyba wszyscy mamy w domu przynajmniej jeden słoik typu weck. Taki, do którego potrzebna jest specjalna gumowa podkładka, na którą nakładamy pokrywkę i zabezpieczamy właśnie wspomnianą sprężyną.

Choćby w ramach rozrywki warto pomyśleć, które z naszych domowych mebli i urządzeń wykorzystują działanie sprężyn. Może to też być świetna zabawa dla dzieci. Sama sprężyna zresztą też. Właściwie w każdym kiosku możemy znaleźć niezwykle długą i giętką kolorową sprężynę. Zabawa nią jest świetna – możemy kazać jej „schodzić” ze schodów, bawić się nią tak jak jo-jo i co tylko wyobraźnia podsunie.

Sprężyny są wszędzie! Może wydawać się to odrobinę naciąganą teorią, ale spójrzcie tylko dokoła. Żabki do firanek, otwieracz do słoików albo materac w łóżku to tylko te najbardziej oczywiste przykłady.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*