Czym charakteryzują się kominy przemysłowe ze stali?

Kominy stalowe wykorzystywane są jako sposób na odprowadzenie nagromadzonych spalin oraz gazów, które wytwarzają się w procesie ogrzewającym. Powstają one w wyniku płonięcia w piecach i grzewczych kotłach. Są także skutkiem niektórych procesów produkcyjnych. Kominy przemysłowe powinny być tak dobrane, aby spełniać powierzone im funkcje. Aby dopasować je właściwie, należy przede wszystkim wziąć w rachubę, które substancje będą na nie oddziaływać w ciągu użytkowania. W tym zakresie wypada wybrać komin, dostosowując go do tego, czy będzie odprowadzał spaliny, powstające na przestrzeni systemu spalania, czy podobnie gazy powstałe podczas produkcji.

komin przemysłowy

Autor: André Hofmeister
Źródło: http://www.flickr.com
Nie bez znaczenia jest także temperatura, jaką osiągają kominy w procesie odprowadzania spalin bądź gazów. Kominy mogą mieć różnoraką wysokość, w zależności od przeznaczenia mogą również odprowadzać spaliny w ciągu powstałym naturalnie, bądź za pomocą ciągu wytwarzanego sztucznie, w czasie działania specjalnych urządzeń. Kominy stalowe przemysłowe mogą być wykonane z różnego typu stali. Przykłady pod tym adresem: fhu-andre.pl. Do tych często stosowanych, należą stal zwykła i szlachetna oraz aluminium. Wybór komina to także decyzja o jego przekroju i kształcie, uwzględnienie rodzaju ochrony termicznej, działań szkodliwych czynników (w tym działania chemicznych środków). Kominy przemysłowe mogą posiadać łączenia w postaci śrub lub być spawane.

Kominy stalowe przemysłowe (Komintech – producent kominów przemysłowych) są z reguły łatwe w montażu, są odporne na oddziaływanie na nich warunków zewnętrznych – w tym nawet niesprzyjających warunków atmosferycznych, jak i czynników wewnętrznych. Dobrze przewodzą ciepło i prosto w nich uzyskać właściwy ciąg. Ten rodzaj kominów powoli zastępuje kominy ceglane. Kominy stalowe nie ważą dużo, można z nich projektować wysokie konstrukcje, prosto się je konserwuje, a również z dużą łatwością możemy je transportować. Jednak wady tego rodzaju konstrukcji też istnieją.

Należy do nich właśnie obowiązek dbania o stałą konserwację, duża podatność na długie działania porywistych wiatrów, które wraz z pojawiającą się korozją, może powodować niszczenie komina, a także brak możliwości projektowania kominów o większej średnicy.

Czy odnalazłeś konieczne informacje na omawiany wątek? Jeśli tak, to bardzo dobrze, ale równie interesujące będą wiadomości na niniejszym portalu. Wtedy przejdź tam.

Kominy mogą być ponadto wyposażone w drabiny, które umożliwiają wejście i prace przy kominie. Kolejnym elementem mogą być także specjalne pomosty i galerie. Komin powinien też mieć odgromową instalację. Jeżeli komin jest wysoki, trzeba mieć na uwadze, iż może być przeszkodą w ruchu lotniczym, z tego powodu taki komin odpowiednio oznakować, by był dobrze widoczny zarówno w czasie dnia, jak i w nocy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*