Kiedy trzeba wysiewać wapno granulowane na glebę w celu jej odkwaszenia?

Aby poprawić pH gleby należałoby przeprowadzić proces wapniowania.
Najczęściej używanym środkiem do takiego celu jest wapno granulowane. Jest ono wykorzystywane przede wszystkim na gruntach kwaśnych.

powiększenie - przemysł

Autor: Marcin Polak
Źródło: http://www.flickr.com
W ramach procesu naturalnego odczyn gleby zazwyczaj ulega obniżeniu, a to prowadzi do jej zakwaszenia. Jest tak przede wszystkim dlatego, że wapno z terenu jest regularnie wymywane. Każdy rolnik pamięta o tym, że takiego stanu rzeczy nie można by w żadnym razie bagatelizować. Kwaśna gleba bardzo redukuje zdobywanie przez wszystkie rośliny różne pokarmowe oraz odżywcze elementy. To wszystko sprawia, że proces wapniowania gleby jest obligatoryjny. Przy użyciu granulowanego wapna roślinom dostarczana jest właściwa ilość wapnia. Odczyn pH ziemi jest zaś wyregulowany. Bardzo wielokrotnie ten środek jest używany także, żeby nawozić trawniki.
To wapno występuje w formie bardzo małych granulek, które dobrze rozpuszczają się w wodzie. Przez to taki środek może wniknąć w głąb gleby oraz może doprowadzić do jej odkwaszenia.

Hej, spójrz na portal (http://transgaz.waw.pl/acetylen-techniczny/)!, to okazja, że znowu tak prędko wrzucili tam coś aż tak atrakcyjnego, trzeba to koniecznie zobaczyć!

Wysiew tego środka jest zatem bardzo prosty, a poza tym granulat nie zostawia tzw. symptomu pylenia. Trzeba zaznaczyć to, że wapno granulowane w znacznym stopniu usprawnia porost roślin, poprawia właściwości fizyczne i chemiczne gleby oraz uodparnia rośliny na różnego rodzaju choroby. Dla środka swoisty jest termin wykonania wapniowania. Zgodnie z praktyką oraz opiniami, wapno siać się powinno ok. jednego miesiąca przed wysiewem nasion lub sadzeniem. Trzeba je również siać zanim zastosujemy odmienne mineralne nawozy. Wszelkie te aspekty powodują, że wapno granulowane używać trzeba wczesną wiosną albo na jesieni.

Wapno granulowane jest stosowane niemalże do dowolnego typu gleby, ale należy mieć świadomość tego, że bardzo ważną kwestią w czasie wapniowania ziemi jest dostosowanie porcji wapna granulowanego do rodzaju ziemi oraz do jej kwasowości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*