Ochrona i zabezpieczanie produktów pochodzących z pola

Nadchodzi właściwy czas na to, aby pomyśleć o zabezpieczeniu zbiorów. Jeśli nie zostało to jeszcze wykonane, trzeba przystąpić do działania. W trakcie posiewu doglądamy pola, odpowiednio nawozimy, rozpylamy środki wspomagające wzrost, a gdy przychodzi okres zbiorów, ziarno należy stosownie przechowywać.

zboża

Autor: Kathy Zinn
Źródło: http://www.flickr.com

Wiele jest instytucji, które trudnią się ochroną i wzbogacaniem terenów uprawianych przez rolników. Fumigacja, jako proces, może się odbywać na wielu płaszczyznach.

Wejdź do naszego portalu i kontynuuj czytanie (http://www.wroclaw.optitaxi.pl/taxi-cennik) zajmujących wpisów. Mamy ich tam dużo i wszystkie przygotowaliśmy z myślą o czytelnikach.

W przypadku pól uprawnych, fumigacja zboża polega na zastosowaniu środków w formie gazowej do nadzorowania wzrostu populacji szkodników. Wpływa to jednocześnie na owady, jak i gryzonie – wszystko o gazowaniu zboża. Przeznaczone w tym celu fumiganty są związkami chemicznymi, które w określonej temperaturze i ciśnieniu, w stanie gazowym, powodują śmierć organizmów żywych zagrażających uprawom rolnym. Żeby cały mechanizm przebiegał prawidłowo, muszą być zachowane odpowiednie stężenia i proporcje stosowanych substancji. Jak przekonuje kadra z Katedry Entomologii Stosowanej w Warszawie, istnieją realne perspektywy stosowania ozonu do procesu występującego pod nazwą – fumigacja zboża. Kilka lat temu miała miejsce konferencja poświęcona właśnie temu tematowi. W trakcie zjazdu przedstawione zostały różnorodne schematy działania oraz stosowania generatorów ozonu. Omawiano problemy oraz nowości, a wszystko to z punktu widzenia różnych naukowców. Jak się okazuje, typowa fumigacja zboża stosowana jest głównie do zwalczania szkodników szerzących się w składach. Fumiganty obecnie stosowane mogą efektywnie przeniknąć do traktowanego nim materiału, ale i sprawnie wydostać się z niego.

Procesom tego rodzaju ulegają produkty pochodzenia rolniczego, do których zalicza się: pszenica, kukurydza, ryż, jęczmień, żyto, owies, gryka, proso, ale też mąka oraz jej przetwory.
Fumigacja zboża, jako metoda, wydaje się być uzasadniona pod względem gospodarczym. Da się dostrzec jej skuteczność w przypadku, gdy wykorzystywanie związków owadobójczych nie ma racji bytu. Aczkolwiek, z drugiej strony, fumigacja zboża nie jest pozbawiona toksyn, w związku z tym wymaga stosowania specjalnych środków bezpieczeństwa w trakcie wykonywania pracy. W dodatku, jedynie firmy z potwierdzonymi uprawnieniami mogą przeprowadzać taką procedurę. Zobacz firmę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*