Dlaczego hydraulika jest tak ważna? O co w tym chodzi? Jak wygląda ten cały mechanizm?

Nazwa hydraulika pochodzi od dwóch słów – rura oraz woda. To nauka o praktycznym zastosowaniu cieczy, a w zasadzie wykorzystaniu ich ruchu przepływu. Związek ma to z mechaniką płynów, stanowi ona jej teoretyczną podbudowę.

Hydraulika zajmuje się na przykład przepływami płynów w rurach, rzekach i kanałach, a także ograniczenie ich ruchu przy pomocy różnych urządzeń, czyli tam oraz zbiorników. Co bardzo ciekawe, określone założenia i zasady hydrauliki mają także zastosowanie do gazów, szczególnie jak występująróżnice w gęstości między nimi są względnie nieznaczne. Co więcej, zajmuje się działaniem tego typu urządzeń, jak wiatraki, turbiny gazowe a także układy pneumatyczne. Ruch cieczy, oraz jej przemieszczanie się pod wpływem ciśnienia były wykorzystywane od zawsze, faktycznie nim Pascal sformułował prawa, na jakich opiera się obecna technika hydrauliczna.

pompa

Autor: GARDENA
Źródło: GARDENA

Przypomnijmy, iż Pascal odkrył, że ciśnienie wewnątrz cieczy mające równowagę, powodowane działaniem sił zewnętrznych, ma niezmienną wartość w każdym punkcie cieczy. W prasie hydraulicznej to prawo jest wykorzystywane do uzyskania zwiększonego parcia. Tak więc przyłożenie siły do niezbyt dużego tłoka przekazuje nacisk przez rurę do większego cylindra, tam ciśnienie napiera z każdej strony, łącznie z dużym tłokiem, które powiększa przyłożoną siłę. Obecnie największe znaczenie ma tak zwana hydraulika siłowa, trudni się ona głównie opracowywaniem i wykorzystywaniem układów hydraulicznych. Tego rodzaju układem jest zespół wzajemnie łączonych części, jakich zadaniem jest dostarczanie energii lub sterowanie za pomocą cieczy hydraulicznej pod ciśnieniem – w układzie zamkniętym.

Funkcjonowanie tego rodzaju układu opiera się na wymuszonym i sterowanym przepływie cieczy hydraulicznej, która wykonuje pracę. Taki ruch jest tu wymuszony przez różne urządzenia, w rodzaju pompa Marzocchi (), zaś energia jest odbierana przez siłowniki hydrauliczne.

Czy pragniesz uzyskać świeże informacje na omawiany wątek? Jeżeli tak, to zobacz, jakiego rodzaju komunikaty ma solidna witryna, zapewne także Cię zainteresują.

Mogą również być odbierane przez cylindry hydrauliczne, które zmieniają energię strumienia cieczy na ruch prostoliniowy. Wzrost popularności układów hydraulicznych jest dość znaczący szczególnie od czasu II Wojny Światowej. W przypadku urządzeń przemysłowych, rolniczych czy budowlanych systemy tego rodzaju, szczególnie firmy Alfagomma bardzo skutecznie współzawodniczą z pozostałymi mechanicznymi oraz elektrycznymi odpowiednikami – warto zobaczyć. Najbardziej znaczną zaletą jest wszechstronność, wydajność i bezproblemowość w sterowaniu. Jednocześnie, są one zdolne do wytwarzania sił, które sięgają od kilku gramów do nawet tysięcy ton.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*