Jak jest wykonywana technika sitodruku, gdzie są wykorzystywane maszyny drukujące tą techniką

Większość osób z pewnością słyszała o czymś takim jak sitodruk, pojęcie to jest ostatnio niezwykle popularne i używane w wielu przypadkach. Lecz w rzeczywistości tylko nieduży procent z tych osób wie, na czym dokładnie sitodruk polega i jaki jest sposób działania urządzeń które drukują tym sposobem.

Sama metoda sitodruku znana jest od dawna, pierwsze maszyny drukujące były obsługiwane ręcznie lub mechanicznie. Dopiero minione lata i dynamiczny rozwój technologii spowodowały, że również w tym segmencie pojawiło się dużo zmian. Obecnie na rynku jest ogromna ilość takich urządzeń, od całkiem małych do amatorskich zastosowań aż po wydajne przemysłowe maszyny, mogące wykonywać największe zamówienia.

Dzięki takiej dostępności sprzętu dodrukowania pojawiła się również ogromna oferta wydruków na koszulkach, czapeczkach, kubkach czy wielu innych przedmiotach, na których da się wydrukować.

Czy pragniesz zdobyć nowe informacje na omawiany temat? Jeżeli tak, to sprawdź, jakiego typu wiadomości posiada porządna witryna, niewątpliwie także Cię zainteresują.

Aktualnie maszyna do sitodruku nie jest już jakimś wielkim wydatkiem (zobacz na stronie Daab), dlatego też coraz częściej można je także spotkać nawet w niedużych firmach.

sitodruk

Autor: Women’s Studio Workshop
Źródło: http://www.flickr.com

Najistotniejszym elementem maszyn do sitodruki są sita, zbudowane z metalowej lub nylonowej siatki. Siatka posiada bardzo drobne oczka i służy do druku jednego koloru, jeśli potrzeba by ich było więcej to do każdego niezbędna jest osobna siatka. Za pomocą odpowiedniej emulsji i światła utwardza się na sitach te części, jakich się nie ma drukować, a w pozostałej części nie ma ni. Podczas druku jest rozprowadzana po całym sicie farba i w miejscach, które nie zostały utwardzone przedostaje się ona na materiał.

Kładąc kolejne kolory otrzymuje się barwny obraz, złożony z ogromnej ilości bardzo małych kropelek. Po zakończeniu wydruku sita są płukane i maszyna do koszulek wykorzystująca tę technologię zająć się może następną partią. W rzeczywistości sitodruk można wykorzystać na w zasadzie każdym z materiałów, jaki jest odpowiednio twardy, a dzięki łatwemu przygotowaniu matryc jest to stosunkowo tania metoda drukowania swoich indywidualnych wzorów i motywów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*