Przeczytaj: wszystko o odkrywce Poniec-Krobia-Oczkowice

Dobrym przykładem na to, w jaki sposób kopalnia odkrywkowa niszczy środowisko, jest przypadek mający miejsce w stanie Virginia w Ameryce. Od początku lat 80-tych zwiększa się tam problem wyniszczania lasów w celu zakładania kopalń odkrywkowych. Tworzone są ogromne obszary o powierzchni rzędu wielu tysięcy hektarów, w obrębie jakich w dość krótkim czasie wydobywa się ogromne ilości węgla, a to wszystko przy stosunkowo małej liczbie pracowników. Oficjalne prawo mówi, aby spółki węglowe przywracały

zniszczone tereny do stanu sprzed początku wydobycia. Ekolodzy są zaniepokojeni jednak, iż nic to nie da, że tak właściwie te rozporządzenia to jedynie przykrywka do przekształcania tych miejsc w obszary przemysłowe. Takie, które niestety nie mają nazbyt wiele wspólnych rzeczy z poprzednim krajobrazem.
W takim samym zaniepokojonym tonie wypowiadają się już od bardzo dawna leśnicy. Według nich odtworzenie wyciętych lasów jest niesamowicie ciężkie na zdegradowanej glebie, a to przez wzgląd na obniżenie poziomu wód gruntowych. Proces taki związku z tym może zająć sto lat, a czasem i więcej.
Bez obaw – zobacz link na stronie (http://vacuum-tech.pl/pompy-uzywane/), który kieruje do zbliżonej witryny. Odnajdziesz na niej dające do myślenia posty w odniesieniu do omawianego tutaj zagadnienia.
Niestety jak widzimy kopalnie odkrywkowe w dość znaczący sposób degradują środowisko wywierając na nie ogromny wpływ.