Jaki wpływ na naturę mają odkrywkowe kopalnie? Czy są szkodliwe w większym stopniu niż inne typy kopalń? Co można o tym powiedzieć?

Węgiel jest tworzony w pokładach, sporo z takich pokładów znajduje się niesamowicie głęboko, na tyle, że do ich wydobycia niezbędne są kopalnie głębinowe. Nie zawsze natomiast tak jest, gdyż jak węgiel jest bliżej powierzchni to wystarczająca będzie budowa kopalni odkrywkowej. Jej celem jest dostanie się do pokładów przez “odkrycie” przykrywających go warstw skał oraz ziemi. Warto mieć świadomość, iż tego typu metoda jest bardzo opłacalna ze względu na ilość wydobycia surowca lecz tego rodzaju odkrywka wpływa bardzo źle na środowisko naturalne. Czemu tak jest?

Przeczytaj: wszystko o odkrywce Poniec-Krobia-Oczkowice

kopalnia

Autor: Bruce Guenter
Źródło: http://www.flickr.com
Ścieki, które wydobywają się z takiego typu kopalni bardzo często przedostają się do rzek, a to powoduje ich zanieczyszczenie albo też zapchanie. Niebezpieczne związki działają na wiele czynników, również na wegetację. Kopalnie takie niszczą okoliczną glebę, która byłaby wykorzystana pod pola uprawne. Dosyć często też wymaga to ścięcia sporych terenów leśnych. Choć w życie weszły przepisy, jakie nakazują kompaniom górniczym rekultywację ziemi po zakończeniu odkrywki, lecz nie są one satysfakcjonujące dla ekologów.

Dobrym przykładem na to, w jaki sposób kopalnia odkrywkowa niszczy środowisko, jest przypadek mający miejsce w stanie Virginia w Ameryce. Od początku lat 80-tych zwiększa się tam problem wyniszczania lasów w celu zakładania kopalń odkrywkowych. Tworzone są ogromne obszary o powierzchni rzędu wielu tysięcy hektarów, w obrębie jakich w dość krótkim czasie wydobywa się ogromne ilości węgla, a to wszystko przy stosunkowo małej liczbie pracowników. Oficjalne prawo mówi, aby spółki węglowe przywracały

kopalnia

Autor: James St. John
Źródło: http://www.flickr.com

zniszczone tereny do stanu sprzed początku wydobycia. Ekolodzy są zaniepokojeni jednak, iż nic to nie da, że tak właściwie te rozporządzenia to jedynie przykrywka do przekształcania tych miejsc w obszary przemysłowe. Takie, które niestety nie mają nazbyt wiele wspólnych rzeczy z poprzednim krajobrazem.

W takim samym zaniepokojonym tonie wypowiadają się już od bardzo dawna leśnicy. Według nich odtworzenie wyciętych lasów jest niesamowicie ciężkie na zdegradowanej glebie, a to przez wzgląd na obniżenie poziomu wód gruntowych. Proces taki związku z tym może zająć sto lat, a czasem i więcej.

Bez obaw – zobacz link na stronie (http://vacuum-tech.pl/pompy-uzywane/), który kieruje do zbliżonej witryny. Odnajdziesz na niej dające do myślenia posty w odniesieniu do omawianego tutaj zagadnienia.

Niestety jak widzimy kopalnie odkrywkowe w dość znaczący sposób degradują środowisko wywierając na nie ogromny wpływ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*