Współczesna wieś

Współcześnie mieszczuchy gremialnie przeprowadzają się na wieś zmęczeni miejskim hałasem. My, mieszkańcy miasta tęsknimy za spokojną rajską wsią jaką pamiętamy z ferii szkolnych sprzed lat. I naturalnie znajdujemy tam czasami podobne wrażenia ale przez ostanie parędziesiąt lat wieś przeszła rewolucyjne zmiany. Dotacje z środków unijnych umożliwiły dosłowny skok techniczny w krajowym rolnictwie. Dotyczy to tak sposobu gospodarowania jak też życia prywatnego.

maszyna rolnicza

Autor: F. D. Richards
Źródło: http://www.flickr.com
Nowoczesny rolnik to nic innego jak przedsiębiorca wytwarzający konkretny wyrób, konkurujący na równych zasadach ze swoimi sąsiadami tak w kraju jak i za granicą. Liczy się przeto dobry biznesplan, erudycja, kompetencje oraz – jak to w nowoczesnym świecie – technologia. Nawet małe gospodarstwa mogą się pochwalić nowoczesnym traktorem czy profesjonalną kosiarką rotacyjną. W jakimś sensie więc wieś dzisiaj nie różni się wiele od miast.

Ciągle masz duże kłopoty z odnalezieniem dobrej oferty? Nie martw się – sprawdź te propozycje (http://robak.konin.pl/firma), one z pewnością Cię nie zawiodą.

Mylne są nasze miejskie wyimaginowania o sielskim, troszeczkę flegmatycznym tempie życia na wsi. Jest ono troszeczkę inne, jednakże nie różni się od miejskiego jakoś drastycznie. Rolnictwo jest to biznes taki sam jak jego miejskie odpowiedniki. Podlega analogicznym prawom jak każdy inny. Przykładem może być fakt, iż na krajowym rynku mamy dostęp do artykułów wszelkich koncernów światowych. Nie jest przeto problemem nabycie części do kosiarki rotacyjnej (zrobimy to tutaj), jaka nam się wyeksploatowała. Nie istotne jest więc, czy wytwórca ma siedzibę w kraju czy poza granicą. O tym iż rolnictwo to poważne przedsięwzięcie zaświadcza także fakt, że ta gałąź gospodarki zapewnia pracę wielu innym, na przykład rolnictwo jest ważnym klientem przedsiębiorstw oferujących artykuły ze stali odpornej na ścieranie.

Oferują one nie tylko części do kosiarki rotacyjnej lecz również tak charakterystyczny sprzęt jak świder ziemny stosowany na przykład przy drążeniu studni bądź wznoszeniu płotów (inne przeznaczenia). Tak więc dzisiejsza wieś nie bardzo różni się od miasta gdy potraktuje się te oba tereny jako obszary działalności gospodarczej. Również dystans kulturowy coraz to bardziej się zmniejsza. Mamy podobne potrzeby a dzięki nowoczesnej technologii a również podwyższeniu poziomu życia realizacja tychże potrzeb jest dużo prostsza niż kiedyś.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*