Drukowanie 3D – prawdziwa zmiana w metodach druku

Jeszcze niedawno drukowanie 3D uważano za niewykonalne lub przynajmniej mało prawdopodobne. Obecnie jednak ta technika jest coraz bardziej znana. Specjaliści twierdzą nawet, że już niebawem druki 3D będą tak zwyczajne jak choćby ekspres do kawy.Minione lata ukazały, że wszystko jest możliwe. Wydruki 3D (zobacz wydruki 3d) stały się prawdziwe i z miejsca wdarły się w wiele dziedzin naszego życia. Używa się ich chociażby w medycynie, sektorze przemysłu, motoryzacji, a także przy produkcji gadżetów czy innych rzeczy, jakich używamy każdego dnia.

Jeżeli pragniesz rozszerzyć swoją znajomość rzeczy z wybrany temat, to zachęcam do mej strony. Wystarczy wejść w moje hiperłącze (kiszcars.pl/) i voila.

Początkowo technikę druku 3D wyobrażano sobie w następujący sposób: włączamy sprzęt i uzyskujemy oczekiwany przez nas przedmiot. Tymczasem to nie jest ciągle realne, pomimo niezwykłego postępu technologicznego. Jednak wydruki 3D rzeczywiście zmieniły świat. Trzeba tylko stworzyć projekt na komputerze i wysłać go do drukarki, gdzie ta utworzy go z konkretnych materiałów, na przykład plastiku lub metalu. Wytwory te nie są płaskie, jak wydruk ze standardowej drukarki – urządzenia 3D tworzą nam modele przestrzenne o różnych kształtach.

druk

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com

Pewnie zastanawiasz się, jak to w ogóle jest możliwe? Drukowanie sposobem 3D opiera się na tym, że tworzą się a następnie nakładają na siebie kolejne powłoki danego materiału. Odbywa się to na stole urządzenia. Kiedy konkretna warstwa zostanie wydrukowana, zaczyna się nakładanie kolejnej, aż do powstania wskazanego przedmiotu. Tego typu projekty przygotowuje się w specjalnym graficznym programie. Wyworzone w nim pliki zmienia się do formatu STL, a więc odpowiednim dla odczytania przez maszynę 3D. Podsumowując: stwarzamy projekt w dedykowanym programie, przekształcamy do dobrego formatu, uruchamiamy program, który obsługuje maszynę i przekazujemy do druku (Drukarki 3D). Potem czekamy już wyłącznie na efekt finalny, czyli wydruki 3D.
Drukowanie w technologii 3D to rzeczywista innowacja. Pozwala na stworzenie prototypów maszyn oraz części, jak i implantów potrzebnych do przeprowadzenia zabiegów. Trzeba pamiętać, że drukowanie 3D to powszechna nazwa, używana do opisywania wszystkich technologii o nazwie Rapid Prototyping.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*