Jakie surowce mogą być wykorzystywane przy produkcji odlewów?

Odlewnictwo jest techniką, albo w co poniektórych przypadkach również umiejętnością czy sztuką zalewania formy przy pomocy ciekłego materiału.
Wymaga to odpowiedniego sterowania przebiegiem krzepnięcia, czy też w co poniektórych przypadkach reakcji chemicznej stężenia tworzonego w ten sposób odlewu, żeby w efekcie uzyskać tworzywo, jakie będzie posiadało odpowiednią strukturę i cechy.

polska

Autor: InplusPR
Źródło: InplusPR
Tego typu odlewy wytwarzane są w odlewniach, jakie są albo kompletnymi zakładami przemysłowymi, albo jedynie ich wydzieloną częścią. Istnieją odlewnie żeliwa ciągnionego lub staliwa. Odlewnie mogą zajmować się nie zaledwie wytwarzaniem odlewów, lecz także ich obrabianiem. Są one później stosowane w przemyśle samochodowym, stoczniowym, energetycznym czy maszynowym. Odlewy mogłyby być produkowane z takiego typu surowców jak żeliwo szare, żeliwo sferoidalne czy stopowe, które może mieć ciężar nawet trzydzieści ton. W praktyce mogłyby to być bębny hamulcowe, tuleje przeciwwagi, obudowy dźwigni, bloki silników czy kołnierze.
Warto dodać, że duże odlewnie mogłyby mieć zdolności wytwórcze, które wynoszą aż 50 000 ton rocznie. W odlewniach istnieją między innymi tzw. linie formierskie, które mogą być automatyczne, ręczne czy też formowania półautomatycznego. Znaczącą informacją jest także to, że odlewy z żeliwa sferoidalnego, szarego i stopowego mogą ważyć od 0,5 kilograma do aż 30000 kilogramów. Proces wyrobu odlewów polega na przygotowaniu przez specjalistów rysunków technicznych, które są robione w złożonych programach, a następnie tworzenie modeli trójwymiarowych danego odlewu.

Jeżeli chcesz przeczytać więcej informacji na omawiany w tym wpisie wątek, to sprawdź tu bez ociągania uzupełniające informacje (http://www.mklogistyka.pl/).

Modele te robione są oczywiście zgodnie ze specyfikacją oraz zapotrzebowaniami danego odbiorcy.

Potem prowadzone są symulacje, m.in. za pomocą szczególnego oprogramowania i dobraniu odpowiednio najlepszej technologii. Tego typu projekt dociera do modelarni, a następnie nabiera w tamtym miejscu kształt przyszłego odlewu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*