Współczesny skarb alchemików, czyli w poszukiwaniu materiału doskonałego, który byłby w stanie zastąpić kamień filozoficzny

Dawni magowie, zwani również alchemikami, koncentrowali się w swoich badaniach naukowych nad jednym głównym wątkiem. Otóż, ich wielkim marzeniem było wynalezienie tzw. kamienia filozoficznego. Ta słynna substancja, znana też pod nazwą xerion, miała fenomenalną moc: zamieniała metale w złoto. I chociaż że takie poszukiwania nie powiodły się, to do dzisiaj w literaturze i sztuce daje się dostrzec echa tych jakże wytrwale prowadzonych prac badawczych.

drukarki 3d w sklepie drukarki3d.pl

Autor: Kashif Pathan
Źródło: http://www.flickr.com
Można byłoby zaryzykować hipotezę, że pokłosiem tych średniowiecznych wysiłków stają się współczesne badania nad doskonałym materiałem. Razem z rozwojem technicznym rośnie zapotrzebowanie na tworzywa, które nie zmieniają jakiegokolwiek pierwiastka w metal obróbka metali łódź szlachetny, ale pełnią rolę czysto użytkową. Spróbujmy zatem scharakteryzować taki idealny materiał.

Wydaje się, że zapewnienie sobie krociowych dochodów w żadnym wypadku nie zależy od liczby sztabek złota zdeponowanych w prywatnym sejfie. Na dowód przytoczmy jeden fakt: Bill Gates jest obecnie najbogatszym człowiekiem na Ziemi, a swoje bogactwo zawdzięcza wynalezieniu Windowsa, którego używają biliony Ziemian. Sekretem tak wielkiego powodzenia bywa zatem pomysł, który spodobał się ogółowi społeczeństwa, a dodatkowo okazał się bardzo funkcjonalnym. A wracając do tematu, ciągle słyszymy o odkryciu materiałów, które cechują się niesamowitymi właściwościami. A dodatkowo istnieje mnóstwo prawie idealnych prefabrykatów (np. materiał peek), ale o ich istnieniu wie tylko garstka inżynierów – zobacz polecany materiał peek.

Maszyna produkcyjna

Autor: halfrain
Źródło: http://www.flickr.com
Idealny surowiec to taki, który charakteryzuje się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie oraz działanie mieszanek chemicznych. Musi być oczywiście twardy, a zarazem plastyczny, ponieważ wtedy łatwo będzie uformować z niego żądane bryły. Do tego spisu należałoby jeszcze dopisać szereg parametrów, które są znane chyba jedynie ekspertom z zakresu wytrzymałości materiałów. Do rzeczonych własności z pewnością wliczymy stabilność wymiarową lub współczynnik tarcia. Takie parametry przeciętnym obywatelom zupełnie nic nie powiedzą, lecz osobom znającym się na nowoczesnych technologiach, to jak najbardziej. Precyzyjne dane na temat konkretnego materiału pozostają bardzo istotne – sprawdzenie parametrów pozwoli dobrać stosowny gatunek prefabrykatu. I tak np. materiał peek można wykorzystać w procesie produkcji kół zębatych – sprawdź stronę .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*