Gdzie wykorzystuje się odlewy żeliwne

Odlewnictwo jest odnogą przemysłu wytwarzającą części używane w wielu różnych branżach.

Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele części wykonywanych jest właśnie przy użyciu tej techniki. Oczywiście istnieją różne gatunki żeliwa. Choćby żeliwo szare, ciągliwe, białe, sferoidalne. Wymagają odmiennych technik odlewania, różnych umiejętności.

Odlewy często wykorzystuje przemysł ciężki – stocznie, zakłady budowy maszyn. Odlewnie (zobacz stopy aluminium) wyrabiają części maszyn przeznaczonych dla rolników, linii produkcyjnych itp. Ale to oczywiście nie jedyny sposób używania odlewów. Używa się ich również w produkowaniu samochodów, armatury sanitarnej i wielu podobnych. Odlewnie żeliwa mają tez często w ofercie elementy ozdobne. Różnego typu wykończenia słupków ogrodzenia, różne kolumny do ogrodu, elementy ogrodzeń i mnóstwo innych.

Odlewy

Źródło: www.alwro.com.pl

Odlewnie produkują także dla przemysłu energetycznego, wyrabiając dla przykładu obudowy każdego rodzaju. Istotne jest, aby tego typu przedsiębiorstwa miały odpowiednie certyfikaty dokumentujące ich działania w celu ochrony środowiska naturalnego. Ciężki przemysł może spowodować naturze wielkie szkody. Dlatego właśnie bardzo istotne jest żeby w czasie produkcji zachowywane były wysokie standardy bezpieczeństwa. Różnego rodzaju obostrzenia nakłada naturalnie prawo, tak polskie jak i prawo unijne. Naturalnie, działają firmy, które nie przywiązują wagi do chronienia natury. Da się oczywiście nakładać na nie kary, lecz najczęściej nie są one na tyle wysokie, aby były dla zakładu dotkliwe, zatem przez to nie są skuteczne. To bardzo przykre, że ten temat traktuje się byle jak, a hałas się robi dopiero gdy wypłynie jakaś większa afera.

Przemysł odlewniczy trzyma się w naszym kraju stosunkowo nieźle i nie zapowiada się, aby miało się to odwrócić w ciągu najbliższych lat. Nadal jest zapotrzebowanie na żeliwne odlewy wszelkiego rodzaju, w odlewniach nie ma zastojów, zwykle mają swoich stałych kontrahentów, więc praca tam jest dość stabilna. Jest naturalnie bardzo męcząca, niesie ze sobą ryzyko, jest niebezpieczna i wyczerpująca, ale bardzo potrzebna.

Źródło: Odlewy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*