Giełda transportowa i giełda ładunków pozwala zaoszczędzić pieniądze – informacja to siła

Jeszcze w nieodległej przeszłości, bo ok 20 lat temu, w Polsce większość transakcji i umów była zawierana słownie albo poprzez podpisanie papierka, a żeby coś załatwić, nabyć lub negocjować warunki, trzeba było wyjść z mieszkania i spotkać się z z naszym kontrahentem. Dziś, interakcja takiego typu jest znacznie ograniczona, a nasze życie dużo łatwiejsze – do większości wyżej wymienionych czynności dzisiaj wystarczy mieć stałe łącze internetowe.

Podobne relacje panują już także w interesach – internet jako narzędzie wykorzystywane do pracy jest coraz popularniejszy i pozwala automatyzować wiele procesów, które wcześniej wymagały dużych nakładów pracy, a co się z tym wiąże – pozwala oszczędzać pieniądze. W ostatnich latach mamy wysyp systemów i stron (zobacz pozycjonowanie stron) internetowych, jakie ułatwiają przedsiębiorcom pracę poprzez zbieranie i udostępnianie dużej liczby informacji i ważnych danych. Tego typu zjawisko obecne jest nie tylko na giełdach papierów wartościowych i rynkach wymiany walut – informacja to władza w praktycznie każdej branży, niezależnie od tego, czy działamy na rynku Forex czy pracujemy w branży transportowej.

Jeśli chodzi o branże transportową, to w ostatniej dekadzie powstał bardzo interesujący system bazujący na ogólnej wymianie informacji dotyczących wolnych ładunków i ciężarówek. Portal taki to giełda transportowa i jest on podstawowym narzędziem wspomagającym pracę spedytorów wykonujących swoje usługo na terenie Europy. Rozwiązanie tego typu jest niezwykle proste i funkcjonalne, z tego też powodu systemy tego typu giełd stają się coraz popularniejsze. Wykorzystują je zarówno mali przedsiębiorcy, posiadający tylko kilka pojazdów, jak i ogromne firmy transportowe, jakie chcą za pomocą takich portali ujednolicić system organizacji pracy i załadunków, a także zniwelować problem pustych transportów.

Każdy z użytkowników tego typu giełdy ma natychmiastowy dostęp do obszernej bazy danych, w jakiej znajdują się rozkłady tras spedytorów z całego kontynentu. giełda ładunków pozawala na optymalne zapełnienie każdego przejazdu samochodu ciężarowego – informacje o wolnym miejscu na danej trasie są udostępniane dla wszystkich userów giełdy i każdy z nich może wykupić niewykorzystane miejsce dla swoich towarów, jeżeli tylko trasa przewozu mu odpowiada.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*