Konstrukcja dróg i związane z tym użycie lotnych popiołów

Aktualnie przemieszczanie się z wykorzystaniem samochodów jest niezwykle rozpowszechnioną formą transportu. W dużych miejscowościach znaczna część mieszkańców ma auta, co widać szczególnie w godzinach szczytu na uczęszczanych ulicach. Od samego wynalezienia transportu kołowego występuje konieczność istnienia odpowiednich dróg, tak by przemieszczanie się nie było utrudnione.

Obecne standardy przewidują drogi pokryte asfaltem, które są wygodne w wykorzystywaniu, a przy tym wytrzymałe. Stworzenie nowej ulicy związane jest z dużą liczbą procedur, w szczególności jeśli jest to przykładowo droga szybkiego ruchu. Do stworzenia tego typu drogi wykorzystuje się na przykład specjalne spoiwa drogowe (), których skład bywa różnorodny zależnie od wymagań. Bezpośrednio z tworzeniem dróg wiąże się pojęcie popiołów lotnych, które znajdują szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach.

na placu budowy

Autor: Jocelyn Kinghorn
Źródło: http://www.flickr.com


Lotne popioły a budowanie dróg

Tak zwane popioły lotne to produkty powstające w wyniku spalania różnego rodzaju substancji, chociażby węgla (więcej informacji). W Polsce przemysł (zobacz także filtr patronowy) wiążący się z wydobyciem i zastosowaniem węgla jest bardzo rozwinięty. W ten sposób uzyskiwane są duże ilości rozmaitych popiołów, z których większość przydaje się w najróżniejszych dziedzinach. Wspomniane już uprzednio spoiwa używane do budowy dróg bardzo często złożone są w jakimś procencie z popiołu. Jest on bowiem elementem dobrze wiążącym różne składniki mieszanki, co umożliwia stworzenie wytrzymałego podłoża.

Pozostałe rodzaje zastosowania popiołów lotnych
Popiół uzyskany po spalaniu węgla ma także zastosowanie w dużej liczbie innych dziedzin poza budowaniem dróg. Generalnie przydatny jest w budownictwie, również mieszkaniowym. Chodzi w pierwszej kolejności o wzmacnianie podłoża, proces, który jest niezbędny praktycznie na każdym przyszłym miejscu budowy. Popioły często bywają także składnikiem nawozów do roślin, a więc stosowane są w rolnictwie. Popioły wykorzystywane są również do wytwarzania części typów farb i tworzyw sztucznych. Oprócz tego ważnym aspektem wykorzystania popiołów lotnych jest budowanie wałów przeciwpowodziowych. Dzięki wykorzystaniu odpowiednich mieszanek zawierających również popiół wały te są bardzo wytrzymałe i mogą wytrzymać wiele lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*