Ocynkowywanie – co to jest? i czemu jest potrzebne?

Cynk jest szeroko używanym metalem w zabezpieczaniu sprzętów stalowych przed rdzewieniem.
Taka technika ochronna to ocynk ogniowy. Każda cynkownia jest w stanie do ocynku ogniowego nawet wyjątkowo zróżnicowanych elementów.

konstrukcje stalowe

Autor: Dennis Elzinga
Źródło: http://www.flickr.com
Wybranie się do zakładu wykonującego cynkowanie jest musowe – gdyż każdy indywidualny element musi zostać zatopiony w profesjonalnych wannach wypełnionych specyficzną kompozycją cynku jak i dodatkowych substancji chemicznych. Bez tego otrzymanie oczekiwanego rezultatu ochronnego w formie zwiększonej kondycji elementów stalowych i ich pewnego zabezpieczenia przed rdzewieniem jest niemożliwe.

Po co kąpiele?

Metoda zanurzeniowa wykorzystująca ocynk ogniowy gwarantuje dostanie się do każdej najmniejszej przerwy w strukturze elementu ze stali – sprawdź propozycję ocynku ogniowego. Ciekły cynk w podczas kąpieli, której skala osiąga 450 stopni C, rozlewa się wszędzie wewnątrz podtapianego elementu.Ocynk ogniowy, jaki dokonuje cynkownia ogniowa nie jest identyczny, w rezultacie powłoka cynkowa posiada zróżnicowane właściwości. Efekt zależny jest od paru standardowych zmiennych jak:- Skład eppendorf pipeta wzmacnianego elementu wykonanego ze stali- Grubość oraz rozmiar elementu- Ogólna grubość oraz docelowy rozmiar gotowej konstrukcji. – Zawartość takich pochodnych jak krzem oraz fosfor.- Okres czasu, w którym element przetrzymywany jest w kąpieli cynkowej- Nierówności powierzchni elementu.

Dzięki stosowaniu przez cynkownie różnorodnych mieszanek do ocynku ogniowego, gotowe pozytywne efekty są zauważalne w elementach stalowych od razu.
Ocynk ogniowy kształtuje pewną powłokę chroniącą przed rdzą, która uzupełnia nowy stopień funkcjonalności do wszystkich elementów stalowych lub żeliwnych. Efekt – wzrost odporności na erozję.
Powłoka cynkowa nie jest raz ustalona – ma ona wymiar warstwowy, dzięki temu procedurę cynkowania można repetować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*