Rynek gazu ziemnego na obszarze Polski – co wpływa na handel gazem

Rynek gazu ziemnego na obszarze Polski rozwija się bardzo dynamicznie. Współcześnie wolno wyróżnić rozliczne segmenty rynku gazu ziemnego, takie jak na przykład wydobywanie gazu ziemnego i wytwarzanie gazu skroplonego, gromadzenie i przesyłanie gazu, oraz także dystrybucja i handel gazem ziemnym.

Działalność związana z obrotem i gazem ziemnym jest aktualnie zdominowana przez przedsiębiorstwo PGNiG S.A. Firma ta posiada ponad 98 procent rynku gazu. Jest więc to najistotniejszy przedsiębiorca, który zajmuje się obrotem oraz handlem gazu ziemnego. Rzecz jasna mniejsze marki zawierają ewentualność kupowania gazu od firmy oraz odsprzedania go innym odbiorcom za pośrednictwem osobistych sieci dystrybucyjnych. Obrót gazem na terenie Polski zdoła być wykonywany tylko na zasadzie kontraktów dwustronnych. Mimo tego, iż na obszarze Unii Europejskiej nadzwyczaj słynne są giełdy gazu, w Polsce ten rodzaj obrotu gazem pojawił się całkiem niedawno – zobacz informacje o obrocie gazem

cysterna

Autor: Barry Lewis
Źródło: http://www.flickr.com

Niemniej jednak jest to wyśmienity sposób na jeszcze lepszy obrót gazem. Mało tego giełdy gazu to dla wielu jednostek ogromna szansa na udziały w obrocie tym surowcem. Polska bezsprzecznie nie winna zostawać z tyłu, za innymi państwami Unii Europejskiej, wskutek tego pożądane byłoby zadbać o jeszcze lepszy handel gazem, gdyż jest to nadzwyczaj ważny element w liberalizacji tego surowca na obszarze Polski – więcej o handlu gazem.

Zaistnieje pierwszej giełdy gazu na obszarze Polski jest rzecz jasna wynikiem owocnej, czasochłonnej współpracy wielu rozlicznych partnerów, którzy są silnie zaangażowani w liberalizację rynku gazu w Polsce. Giełda gazu w Polsce naturalnie pozwoli użytkownikom na zawieranie jeszcze lepszych oraz bardziej owocnych kontraktów i transakcji, dodatkowo wpłynie również na większe zadowolenie Konsumentów i rozlicznych odbiorców. Zainteresowanie giełdą gazu na obszarze Polski jest istotnie znaczne, można więc przypuszczać, iż już wkrótce pojawią się kolejne sprawne giełdy gazu, które umożliwią jeszcze lepszy obrót i handel(zobacz oznaczenia na tabliczce znamionowej) gazem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*