Różne zastosowania drzewa przy budynku

Sporo ludzi zastanawia się jaki wybrać dla siebie dom, murowany, czy drewniany. Organizacja budowy sprawia znacznie mniej kłopotów, kiedy buduje się dom zrobiony z drewna. Postawienie domu można prowadzić o jakiejkolwiek porze roku, nawet w zimie, gdyż oprócz wykonania fundamentów, nie są wymagane żadne mokre roboty, jakie należy prowadzić w temperaturze dodatniej.

dom wykonany z drewna
Oprócz tego tańszy i bardziej wygodny jest transport tworzyw na plac budowy, bo jest ich mniej i są o wiele lżejsze niż tworzywa do domów murowanych. Domy z drewna muszą być realizowane przez wyspecjalizowane w owej technologii jednostki. Drzewo to naturalny towar ochoczo wykorzystywany również do konstrukcji fasad. Drewno (zobacz – obrzynarka do drewna Inter-Bis) elewacyjne powinno być odpowiednio impregnowane. Porządnie zabezpieczone i wentylowane będzie cieszyć pięknym wizerunkiem przez długie lata. Rozciągłość desek należy dobrać do wymogów danej fasady. Powszechne obecnie profile żaluzjowe mają trochę inne proporcje niż tradycyjne deski.

Zobacz też – domy z drewna w standardowym systemie szkieletowym

Elewacje drewniane są coraz to bardziej popularne. Deski elewacyjne mogą być kładzione na całej elewacji, względnie na jej kawałku. W ciągu ostatnich paru lat coraz to popularniejsze staje także drewno modyfikowane termicznie. Drewno na elewacje musi być odporne na warunki atmosferyczne i zniszczenia biologiczne spowodowane grzybami i szkodnikami. Fasadę drewnianą można mocować do każdego rodzaju ściany. Zwykle stosuje się ruszt z drewna wykonany z tego samego rodzaju drzewa co fasada, precyzyjnie zaimpregnowanego. Tarasy drewniane to użyteczne miejsca odpoczynku i dekoracja budynku.

deski, drewno, taras

Autor: Wolfcraft
Źródło: Lange Łukaszuk s.j.
Wspaniale komponują się z częściami wykończenia domu i roślinami w ogródku. Jeśli oprócz tego weźmiemy pod uwagę to, że budowa tarasu drewnianego jest wyjątkowo szybka, a deski są względnie tanie, to należałoby się na niego zdecydować. O tym, czy taras okaże się piękny również po kilku latach, decydują normalne zabiegi pielęgnacyjne. Dwa razy do roku niezbędna jest całkowita konserwacja. Trzeba dokładnie umyć taras, a później położyć olej, jaki się całkowicie zakonserwuje deski.

Źródło: schody drewniane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*