Obecnie praktycznie każdy posiada własny samochód. Widać to zresztą w miastach, gdzie znalezienie miejsca parkingowego zazwyczaj graniczy z cudem.

W dzisiejszych czasach praktycznie każdy posiada własny samochód. Widać to skądinąd w miastach, gdzie odnalezienie miejsca parkingowego zazwyczaj graniczy z cudem.

obrazek - samochód

Autor: Daniel Jolivet
Źródło: http://www.flickr.com

Dysponowanie samochodem stało się oznaką statusu społecznego. Wśród ludzi przyjęło się, że każdy powinien mieć własny samochód, nawet jeżeli wyłożymy na niego ostatnie pieniądze (). Co więcej obecnie panuje moda w ramach której musimy posiadać jak najlepszy model – najlepiej gdybyśmy wymieniali nasze auto co trzy lata. Jest to sytuacja analogiczna do smartfonów oraz innych nowinek technologicznych, które również zmieniamy jak rękawiczki pod wpływem niezliczonych reklam, które zauważamy codziennie, w każdym dostępnym miejscu. Oczywiście nie wszystkie auta jeżdżące po ulicach są własnością osób prywatnych. Zauważalna część z nich, to samochody służbowe, zakupione przez różne firmy. W takich przypadkach przedsiębiorstwa te często inwestują w zbiorniki na paliwo lub zbiorniki na on, w uzależnieniu od tego jaki rodzaj silnika posiadają zakupione samochody. Jest to ciekawe rozwiązanie, ponieważ zbiorniki te umożliwiają składowanie i wewnętrzną dystrybucję paliwa. Taka metoda pozwala na zaoszczędzenie cennego czasu, który standardowo poświęcilibyśmy na dojazd na stację paliw i pieniędzy dzięki możliwości zakupu większych ilości paliwa w cenach hurtowych (). Tak wysoka ilość samochodów poruszających się każdego dnia po naszych drogach ma jednakże negatywne skutki, a mianowicie znacząco zanieczyszczają powietrze. Auta są właśnie największą grupą pojazdów emitujących spaliny. Powyżej 70% zanieczyszczeń powietrza pochodzi z gazów wylotowych aut, zarówno osobowych, a także ciężarowych. Jest to więcej niż produkuje przemysł (zobacz także filtry patronowe) i energetyka razem wzięte. Samochody jeżdżą wszędzie, jednak najbardziej znaczące skupiska znajdują się w wielkich aglomeracjach oraz autostradach. W owych miejscach można zauważyć najwyraźniejsze oznaki zanieczyszczenia powietrza. Oczywiście obecnie problem ochrony środowiska staje się coraz bardziej popularny, skutkiem czego producenci starają się ograniczyć negatywny wpływ motoryzacji na środowisko stosując m. in. katalizatory, filtry do paliwa itp. co zdecydowanie jest krokiem w dobrą stronę.


Konkludując obecnie posiadanie samochodu jest symbolem statusu społecznego. Skutkiem takiej sytuacji są drogi wiecznie zapełnione autami oraz miasta, w których znalezienie miejsca parkingowego graniczy z cudem. Co więcej tak duża liczba samochodów ma znaczący wpływ na środowisko w jakim żyjemy, i dlatego warto zatroszczyć się o to, żeby stały się one jak najbardziej przyjazne środowisku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*