Zależnie w związku z tym od natężenia płynącego prądu, w plazmie można rozróżnić różnorakie stany. Jeden z nich odznacza się tym, iż przy bardzo małym natężeniu prądu nie widać żadnego światła. Kolejny, już przy zwiększonym natężeniu prądu plazma wytwarza światło, a kiedy natężenie prądu będzie większa aniżeli graniczna wartość to powstaje łuk elektryczny. W takim momencie możemy przystąpić do łączenia elementów plazmą. Wtedy staje się możliwe plazmowe cięcie blach. Cięcie plazmowe polega na topieniu i wyrzucaniu spawanego surowca z otworu cięcia bardzo mocno skoncentrowanym łukiem plazmowym elektrycznym. Posiada on dużą energię kinetyczną.

Stal trudnościeralna Hardox Extreme to powszechnie znana i ceniona stal na świecie. Wyjątkowe własności tych blach polegają na:bardzo dobrych właściwościach wytrzymałościowych i optymalnych tolerancjach wykonania pomimo twardości. Blachy Hardox można przycinać, używając techniki cięcia na gorąco oraz na zimno. Sposób cięcia na zimno, to cięcie strugą wodno-ścierną, przycinanie, piłowanie.
Metoda na maty stanowiskowe gorąco to cięcie tlenem, plazmowe cięcie blach oraz cięcie laserem.
Docięte blachy można wiercić, gwintować, frezować, ale i zwijać do różnych kształtów na przykład kręgów, rur tudzież lejów itp.