Jakiego rodzaju są najważniejsze surowce energetyczne w Polsce?

Rozwój energetycznego przemysłu w naszym kraju zdeterminowany jest kilkoma czynnikami, które dają możliwość rozwoju takiej branży przemysłu. Są to surowce mineralne, zasoby wody, wyszkolona pracująca kadra oraz baza przewozowa, która gwarantuje prędki oraz niedrogi przesył wytworzonej energii.
Dzisiejszy świat jest uzależniony od energii elektrycznej, gdyż wszelkie branże życia społeczno-gospodarczego wymagają dostaw prądu.

geodeta

Autor: Elvert Barnes
Źródło: http://www.flickr.com
Postęp technologiczny również wymusił całkowite uzależnienie gospodarki od dostaw energii, a przemysł bez energii nie mógłby działać. Podobnie jak gospodarstwa indywidualne. energia elektryczna wykorzystywana jest przez wszelkie gałęzie przemysłowe oraz rolnictwo. Każdy człowiek również korzysta z energii elektrycznej choćby zapalając światło. Wszystko to sprawia, że każdy kraj stara się o stałe dostawy dla sektorów przemysłu i dąży do zachowania samodzielności energetycznej. Kraje wysoko rozwinięte z reguły zużywają znacznie większe ilości energii elektrycznej, a państwa biedniejsze – mniej.

Struktura wytwarzania energii elektrycznej w dużej mierze jest zdeterminowana posiadanymi mineralnymi materiałami i zasobami złóż takich właśnie surowców. Fundamentalnymi surowcami energetycznymi w naszym kraju są węgiel kamienny, węgiel brunatny, gaz ziemny, drewno, energia wód, energia wiatru oraz pierwiastki promieniotwórcze. Występują one w różnych ilościach. Bardzo nierzadko są importowane tak, aby zaspokojone było zapotrzebowanie energetyczne kraju. Wymienione wcześniej źródła energetyczne dostarczają energii cieplnej oraz energii elektrycznej do klientów indywidualnych oraz do przedsiębiorstw. Fundamentalny surowiec energetyczny w Polsce to węgiel kamienny i stanowi on niemal 60% wytwarzanej energii.

Drugim surowcem energetycznym jest węgiel brunatny, który daje oKOŁO 35% energii. Oba te surowce są największymi zasobami surowcowymi kraju.

Dochodzisz do wniosku, że warto byłoby poszerzyć swą wiedzę na wyjaśniany tu temat? Kliknij więc na ten odnośnik oraz przeczytaj więcej w opracowaniu (https://www.normbud.pl/).

Na ich wydobyciu oparta jest energetyka cieplna, gdyż wytwarzanie energii miejsce ma w elektrowniach cieplnych, które opalane są węglem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*